Nasz podcast znajdziesz

Apple Podcast
Spotify

Czy uczenie innych to dobry sposób na podniesienie własnego poziomu?

Bardzo często szukamy sposobów na podniesienie własnego poziomu umiejętności. Czytamy książki, bierzemy udział w konferencjach i meetupach oraz tworzymy coraz to nowe projekty do szuflady. Co powiecie na temat uczenia innych? Czy to jest dobry sposób na podniesienie własnego skilla.

Data publikacji

31.08.2021

Podcast

Start w IT

Odcinek

#0

Transkrypcja

Czy wiesz że?

Ponad 90% zasobów Internetu jest niedostępna dla statystycznego Internauty. Zasoby te znajdują się w tak zwanym DeepWeb. Ostatnio czytałem książkę „Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę” Nicka Biltona, która opowiada historię Rossa Ulbrichta, gościa, który zbudował w sieci Dark Web - Silk Road - największy sklep z narkotykami, bronią i wieloma innymi nielegalnymi artykułami. Dla fanów programowania jest tam sporo ciekawostek, pojawia się wątek Stackoverflow. Natomiast sam sklep został napisany w języku PHP. Lekturę bardzo polecam, tym bardziej że Ross Ulbricht samodzielnie nauczył się programować, aby stworzyć projekt swojego życia. Link do mojej recenzji tej książki znajdziecie w opisie podcastu. Zapraszam serdecznie.

Cześć, jestem Mateusz. Mentor, nauczyciel, programista, frontend developer, a prywatnie mąż i ojciec. I okazuje się - początkujący podcaster i bloger. Ile zajęć, tyle ról. Bardzo mi miło gościć Was w mojej audycji. Będziemy poruszać się wokół tematyki programowania, rozwoju zawodowego w IT i mam nadzieję, że poruszane przeze mnie tematy wciągną Was na tyle, że będziemy spotykać się tutaj dużo częściej. Tutaj lub na mojej stronie internetowej. Zapraszam do słuchania.

Dzisiejszy temat to: Czy uczenie innych to dobry sposób na podnoszenie własnego poziomu?

Wstęp

Bardzo często szukamy sposobów na podniesienie własnego poziomu umiejętności. Oczywiście czytanie książek (pod warunkiem, że później przepracujemy ich zawartość), uczestniczenie w konferencjach oraz meetupach, hackatonach, a także pisanie coraz to nowych projektów do szuflady zwiększą nasz poziom umiejętności i naszą świadomość pracy z kodem. Aczkolwiek nie są to jedyne możliwości podnoszenia własnego skilla.

Dzisiaj chciałbym poruszyć z Wami bardzo ważny temat uczenia siebie poprzez uczenie innych. Dzielenie się wiedzą może wydawać się dość kontrowersyjnym pomysłem na podnoszenie swoich umiejętności. Dlatego, że:

  1. najczęściej mamy wyższy poziom niż osoba, którą uczymy - a zatem musimy cofać się do podstaw, zamiast pędzić do przodu z kolejnymi tematami,

  2. spotkałem się też z tezą, że ucząc innych sami budujemy sobie konkurencję na rynku.

Osobiście nie zgadzam się z drugim punktem. Co do pierwszego - widzę tutaj więcej pozytywnych aspektów niż negatywnych. Za chwilkę postaram się omówić to w szczegółach.

Różnica poziomu

Rzeczywiście bardzo często jest tak, że uczymy osoby, które albo dopiero zaczynają swoją przygodę z jakąś dziedziną, w naszym przypadku z programowaniem. I rzeczywiście jest tak, że od nas jako nauczycieli wymaga się wyższego poziomu - chociażby dlatego, żeby wyeliminować ryzyko utknięcia na jakimś etapie. Zgodzić się też muszę z tym, że bardzo często cofamy się do podstaw, ale czy naprawdę cofanie się do podstaw jest takie złe.

Podam Wam przykład z mojego doświadczenia. Kiedy uczyłem w jednej ze szkół programowania dość często zdarzało mi się trafiać na osoby, które były wręcz żądne wiedzy i notorycznie zadawały pytanie: dlaczego? Dokładnie tak samo jak robi mój 3 letni synek. Tato dlaczego to, dlaczego tamto? 

To pytanie jest w moim przekonaniu najważniejszym pytaniem jakie może zadać uczeń nauczycielowi. Po pierwsze dlatego, że to oznacza, że nasz uczeń się interesuje tematem, po drugie dla nas jako nauczycieli jest to sygnał do działania - wszak nie powinniśmy zostawić swojego podopiecznego bez odpowiedzi.  I z doświadczenia wiem, że słysząc pytanie dlaczego - musiałem wchodzić bardzo głęboko w dokumentację języka i wyciągać odpowiedzi na pytania, które wcześniej były dla mnie oczywiste, ale nie znałem szczegółów.

Fascynujące ile można się w ten sposób douczyć / uzupełnić swoją wiedzę.  

Innym aspektem różnicy poziomów pomiędzy nami a naszymi uczniami jest to, że od czasu do czasu musimy cofnąć się do rzeczy, które stały się dla nas tak oczywiste, że o nich po prostu zapominamy - bo już od dawna ich nie wykorzystywaliśmy (wykonują je za nas automaty i narzędzia, które wpinamy w swoje projekty) albo nie było potrzeby ich wykorzystywać. 

Wracanie do przeszłej wiedzy pozwoli nam też sprawdzić aktualność naszej tego, co umiemy. Świat IT zmienia się bardzo szybko i nie za wszystkim jesteśmy w stanie nadążyć. Na początku swojej kariery zajmowałem się Magento i Wordpressem. Od kilku lat już praktycznie tego nie robię. Kiedy w styczniu tego roku dostałem projekt z Magento było to dla mnie zupełnie nowe narzędzie, którego musiałem się nauczyć praktycznie od podstaw. Gdybym szkolił z tego narzędzia lub z nim pracował, to musiałbym być na bieżąco.  I takie zaskoczenie by nie wystąpiło.

Tworzenie konkurencji

Ten temat jest dla mnie bardzo kontrowersyjny. Jak wspomniałem wcześniej nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że ucząc innych tworzymy sobie konkurencję, z którą w przyszłości będziemy rywalizować o projekty czy miejsce pracy. Aczkolwiek spotkałem się kilkukrotnie z taką tezą, dlatego chciałbym się z nią zmierzyć.

Po pierwsze wydaje mi się dość naiwnym wiara w to, że jeżeli nie pomożemy komuś w jego rozwoju to on / ona do tej branży nie wejdzie. Rzucanie ludziom kłód pod nogi często działa motywująco na te osoby i stawia nas w bardzo niefajnym świetle. Skoro boimy się początkujących to znaczy, że nie rozumiemy tego, że branża IT wymaga od nas nieustannego rozwoju i ciągłej nauki. Osoby początkujące pewnie nas dogonią i bardzo dobrze, ale jeżeli mentor / nauczyciel będzie dbał o swój własny rozwój to nadal będzie wygrywał doświadczeniem. Niejednokrotnie doświadczenie jest czymś czego w pierwszej kolejności oczekuje się od pracowników. 

Oczywiście doświadczenie doświadczeniu nie równe. I to również należy wziąć pod uwagę. 10 lat pracy w jednej firmie przy jednym słabo rozwijającym się projekcie, a 10 lat pracy przy kilku dużych nowoczesnych projektach - nie są sobie równe. Myślę, że temat doświadczenia to temat na osobny odcinek, więc w tym miejscu pozostawię tę myśl bez dalszego rozwinięcia.

Po drugie rynek IT jest bardzo chłonny. Ostatni rok zwiększył jeszcze bardziej zapotrzebowanie na specjalistów. W moim odczuciu to, że pomożemy innym wejść na ten rynek może działać tylko na naszą korzyść. Zwiększy się konkurencyjność, co pozytywnie wpłynie na konieczność podnoszenia swoich kwalifikacji, co w ostateczności pozytywnie wpłynie na projekty, w których będziemy działać i na nasze wynagrodzenie.  Świat się digitalizuje i to w tempie dotąd niespotykanym. Wiele zawodów będzie musiało rozszerzyć swoje podstawowe umiejętności o podstawy programowania, powstaną nowe zawody, a stare znikną. Zwróćmy uwagę na pomysły, którymi rzuca Elon Musk, roboty, podróże na Marsa, autonomiczne pojazdy. Świat zmienia się na naszych oczach.

Jak się uczyć ucząc innych?

To bardzo ważne pytanie. Nie zawsze nasz poziom umiejętności wystarczy, żeby dostać się do szkoły programowania na stanowisko mentora / nauczyciela. Nie zawsze mamy wystarczająco dużo siły, żeby wejść w świat edukacji państwowej i walczyć z niezrozumieniem dla kształcenia przez specjalistów. Jedną z najprostszych dróg jest zapisanie się do kilku grup na Facebooku, gdzie ludzie zadają pytania związane z programowaniem i starać się im pomagać oraz wyjaśniać w miarę swoich możliwości. Inną opcją jest założenie konta na Stackoverflow i udzielanie odpowiedzi na pytania użytkowników. Nie musisz być wymiataczem, ale znając odpowiedź na zadane pytanie warto się nią podzielić. Satysfakcja z poprawnej odpowiedzi i pomocy jest naprawdę nieopisana. A to nie jest jedyny pozytywny efekt, który zobaczymy u siebie, kiedy będziemy pomagać innym.

Podsumowanie

Uczenie innych to jedna z lepszych opcji na podnoszenie własnego poziomu. Możemy to robić na wiele różnych sposobów: twarzą w twarz, przez portale społecznościowe lub w szkołach programowania. Uczenie innych według mnie pozwala nam zgłębiać temat, z którego szkolimy. Jednym słowem … warto.

Zakończenie

To był pierwszy odcinek mojego podcastu. Mam nadzieje, że moje przemyślenia na temat własnego rozwoju poprzez uczenie innych spodobały się Wam. Będę wdzięczny za wszelkie wiadomości - uwagi, komentarze, pomysły na tematy - kontakt do mnie znajdziecie na mojej stronie www mateuszjablonski.com oraz w opisie tego podcastu. Będę wdzięczny za każdy feedback. :) 

Natomiast już dziś zapraszam Was na kolejny odcinek, który ukaże się za miesiąc. Szczegółów szukajcie na moich mediach społecznościowych.

Do usłyszenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

    Jeszcze nikt nic nie napisał, ale to znaczy że... możesz być pierwszy/pierwsza.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowymi materiałami, ćwiczeniami i ciekawostkami ze świata IT. Dołącz do mnie.